Strona główna » Blog » Jak zostałam sketchnoterką

Jak zostałam sketchnoterką

Trochę ponad 5 lat temu siedziałam w moim biurze, przemęczona i obłożona dokumentami. Zastanawiałam się nad przyszłością. Wiedziałam, że potrzebuję zmiany w życiu zawodowym, tylko nie za bardzo wiedziałam co mam robić.

Postanowiłam spróbować swoich sił w Szkole Trenerów Biznesu. Traf chciał, że tam poraz pierwszy usłyszałam o myśleniu wizualnym i sketchnotingu. A ponieważ od zawsze uwielbiałam rysować, pomyślałam jak cudownie było by móc połączyć moją pasję z pracą zawodową.

Byłam zafascynowana tym pomysłem. Od tego momentu codziennie rano wstawałam pół godziny wcześniej, tak aby jeszcze przed pracą po prostu porysować. Tak to się faktycznie wszystko zaczęło. Z pomocą książki the Sketchnote Handbook Mike’a Rodhego, dzień po dniu, poznawałam proces tworzenia notatek wizualnych.

Pięć lat minęło i… ciężko w to uwierzyć, ale ten właśnie Mike Rodhe zapytał mnie czy nie zechcę udzielić mu wywiadu i zaprosił mnie do swojego podcastu.

Jeśli chcesz posłuchać o mojej historii i o tym jak łączyłam poukładaną pracę szefa komórki w instytucji publicznej z pracą sketchnotera i graphic recordera, dlaczego ostatecznie podjęłam takie a nie inne decyzje w moim życiu, to zapraszam Cię serdecznie do odsłuchania podcastu The Sketchnote Army.

Moja przygoda ze sketchnotingiem była możliwa bo na początku mojej drogi spotkałam wielu cudownych ludzi, którym ślę wiele miłości i serdeczności. Aneta, Boguś i Asia, Gabrysia, Klaudia, Jadźka i Ola, Piotr, Ania Szczepkowska i Agata Baj- z całego serca Wam dziękuję w szczególności.

Jeśli kochasz rysować i chciałbyś dowiedzieć sie więcej o notatkach wizualnych, to z całego serca chciałam polecić Ci książki Mike’a: the Sketchnote Handbook i the Sketchnote Workbook. Mamy również dwie pozycje po polsku Myslografia Agaty Baj i Notatki Wizualne Natalii „Jadźki” Klonowskiej. Wszystkie te książki mam na swojej półce i często do nich powracam.

Aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w sketchnotingu w Polsce, to polecam obserowanie moich przyjaciół i znajomych, z którymi dzielę wspólną pasję:

Klaudia Tolman, Gabriela Borowczyk, Natalia Jadźka Klonowska, Ola Krawczyk, Dorota Kostkowska, Magda Arażny, Agata Baj, Ania Szczepkowska, Ania Kędzierska, Piotr Poznański, Agata Jakuszko, Anna Wolska De Kajzer, Agnieszka Halama, Danusia Kitowska, Gosia Kami, Joanna Celusta, Ela Curyło, Mateusz Łysek, Gosia Tchórzewska i wielu innych.

Jeśli masz podobne doświadczenia, jeśli przed Tobą stoją podobne decyzje do podjęcia, jeśli chciałbyś po prostu o tym pogadać, to odezwij się, będzie mi miło.